"Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi"
Stefan Kardynał Wyszyński
Stanisław Tołwiński to...można by rzec - „instytucja” o bardzo szerokich zainteresowaniach i przebogatych dokonaniach!
Jego pasja działania rozpoczęła się w Związku Harcerstwa Polskiego a następnie w Polskim Związku Żeglarskim a ponieważ zabrakło Mu pola do swojej działalności przenosi ją ponad ziemię i wody. Swoją pasję skupia na lotnictwie.
Na Mazurach, jeszcze przed laty jako sekretarz generalny a następnie prezes PZŻ ma swój wkład w koncepcje Mazurskiego Szlaku Żeglarskiego i realizację wieloletnich całosezonowych akcji pn. "Mazurska Operacja Żagiel". Projekt ten przez ponad 20 lat swoimi programowymi atrakcjami znacznie przyczynił się do rozwoju żeglarstwa Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Po zafascynowaniu się lotnictwem poszukuje szansy otwarcia Mazur dla Świata i Świata dla Mazur. Założyciel (w 1998), prezes i sponsor działalności Aeroklubu Krainy Jezior, któremu również udostępnia bezpłatnie własne lotnisko Kętrzyn - Wilamowo do działalności statutowej Aeroklubu Krainy Jezior .
Fundator-założyciel i prezes zarządu Fundacji Military Park oraz Kompleksu Edukacyjno-Historycznego „Military Park”. Na ich bazie realizuje wiele zadań publicznych służących edukacji patriotyczno-obronnej społeczeństwa, szczególnie młodzieży.
W realiach powiatu kętrzyńskiego funkcjonuje od 25 lat (od kupienia lotniska Kętrzyn Wilamowo) realizując wiele zadań lotniczych oraz patriotyczno-obywatelskich , wszystkie wyłącznie społecznie i z założenia o znaczeniu ponadregionalnym.
Pewnym fenomenem w skali krajowej i nie tylko, jest utworzona za własne Stanisława środki PLENEROWA GALERIA PAMIĘCI.
Galeria to 8 obelisków na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, upamiętniających wybitne postacie i warte zapamiętania wydarzenia:
W przygotowaniu jest dziewiąty obelisk poświęcony LOTNIKOM POLSKIM WALCZĄCYM W BITWIE O ANGLIE.
Ma w swym dokonaniu wyjątkowe inicjatywy patriotyczno-obywatelskie. Taką inicjatywą było odsłonięcie pierwszego w Polsce i jedynego na lotnisku obelisku poświęconego ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Konsekwencją tej decyzji jest coroczne organizowanie w dniu 10 kwietnia APELU PAMIĘCI OFIAROM KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM, w godzinie katastrofy. Z ekumeniczną modlitwą kapłanów różnych wyznań, z udziałem Kompanii Honorowych , Orkiestry Wojskowej a po odczytaniu listy ofiar na ich cześć Salwa Honorowa. Uczestniczy wielu znakomitych gości w tym delegacji reprezentującej Premiera. Coroczny Apel Pamięci … jest również zauważany i wspierany przez Prezydenta RP oraz Marszałków Sejmu i Senatu , którzy każdego roku kierują do uczestników uroczystości okolicznościowe adresy. Uroczystość wyróżniona certyfikatem marki regionalnej "Produkt Warmia Mazury"
Z inicjatywy Stanisława odbyły się również już 22 edycje uroczystości pn. DZIEŃ PAMIĘCI BŁOGOSŁAWIONEGO STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO I ŚW. JANA PAWŁA II . To szczególna uroczystość na którą składa się Apel przy obeliskach im dedykowanym oraz wyjątkowo nastrojowa Polowa Msza Święta w hangarze lotniczym. Zawsze z udziałem Kompanii Honorowych i Orkiestry Wojskowej oraz z wykonaniem Salwy Honorowej podczas Apelu przy obeliskach. W uroczystościach uczestniczy kilkaset osób i wielu znakomitych gości w tym przedstawicieli reprezentujących Premiera RP, Marszałka Województwa i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Dla podniosłości znaczenia uroczystości są również zawsze skierowane do uczestników listy od Prezydenta RP oraz Marszałków Sejmu i Senatu. Jubileuszowa (20) edycja odbyła się z inicjatywy Pana Prezydenta pod HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA RP Pana Andrzeja Dudy.
Dzień Pamięci Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Św. Jana Pawła II wyróżniony certyfikatem marki regionalnej "Produkt Warmia Mazury"
Trudno jest wymienić wszystkie inicjatywy Stanisława ale warto jeszcze wspomnieć takie jak:
Wszystkie przedsięwzięcia są jak najbardziej wymiernym, ogromnym dorobkiem Stanisława, zauważalnym w relacjach nie tylko społeczno-środowiskowych.
Warto również zauważyć, że Lotnisko Kętrzyn Wilamowo nie jest przedsięwzięciem biznesowym Stanisława. Natomiast znakomicie służy Jego inicjowanym działaniom patriotyczno - obywatelskim oraz do zabezpieczenia organizacji międzynarodowych imprez lotniczych i innym organizowanym ponadregionalnym wydarzeniom. Te działania Stanisława wzmacniają promocję Kętrzyna, Giżycka (siedziba AKJ) i Lotniczych Mazur jak również dobrze służą inspiracji obywatelskiej lokalnej młodzieży.
Podejmując wiele inicjatyw konsekwentnie realizowanych , nie kieruje się potrzebą uznania Jego osoby a wyłącznie poczuciem obywatelskiego obowiązku i potrzebą służenia innym, służenia społeczeństwu.
Swoich partnerów i współpracowników nie ocenia przez pryzmat jakiej są wiary lub gdzie należą. Dla niego ważne tylko kim są , a więc czy są po prostu przyzwoici i co sobą osobiście reprezentują w konkretnej społeczności.
Od 1998 r. pasją Stanisława jest otwieranie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich dla Europy przez rozwój lotnictwa i infrastruktury lotniczej w regionie. Jest pilotem a od 1999 roku skutecznie realizuje akcję pn. „Lotnicze Mazury”. Jest inicjatorem i aktywnym realizatorem działań reanimowania starych i nowych lotnisk w województwie warmińsko-mazurskim. Przed laty przewodniczył społecznie wojewódzkiemu zespołowi roboczemu ekspertów ds. Infrastruktury Lotniczej Warmii i Mazur – czego wynikiem powstała oryginalna koncepcja rozwoju i wykorzystania lotnisk w regionie.
Inicjatywy lotnicze (realizowane przez kierowany AKJ) promujące Warmie i Mazury, w uznaniu ich znaczenia i jakości wyróżniane zostały statuetką w „Konkursie Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur” – w 2008 roku - za cykl imprez lotniczych promujących Warmie i Mazury, w 2013 roku – za mazurskie pokazy lotnicze pn. „Mazury AirShow 2013” jako najważniejsze wydarzenie regionu.
Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyki - za inicjatywy lotnicze kierowanego przez Stanisława Aeroklubu Krainy Jezior - wyróżniała certyfikatem „Turystyczny Produkt Roku”, w 2008 i w 2011 roku, a za całość dokonań Minister Sportu i Turystyki w 2009 r. wyróżnił AKJ Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Turystyki”.
Dokonania na Warmii i Mazurach kierowanego przez Stanisława Aeroklubu Krainy Jezior, zostały docenione wyróżnieniem w 2005 r.- podczas pokazów lotniczych Air Show w Radomiu, honorową nagrodą „Błękitnych Skrzydeł” za wkład w popularyzację lotnictwa i ogromne zasługi dla środowiska lotniczego. W 2008 roku również Stanisław indywidualnie został uhonorowany tym najwyższym prestiżowym wyróżnieniem. Błękitne Skrzydła to jedna z najbardziej wyrazistych dowodów uznania w środowisku lotniczym dla dokonań założonego, sponsorowanego, zarządzanego przez Stanisława Aeroklubu Krainy Jezior i społecznych dokonań osobistych Stanisława w dziedzinie lotnictwa nie tylko dla Warmii i Mazur. Przyznawana jest tylko raz w roku instytucjom i wybitnym postaciom polskiego lotnictwa przez Krajową Radę Lotnictwa oraz Redakcję Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska.
Reasumując!
Stanisław Tołwiński to zaangażowany społecznik nie szczędzący swojego jak i rodziny czasu oraz środków materialnych na rzecz realizowanych misji publicznych (ogólnopolskich i regionalnych). W okresie ponad 25 lat z wielką pasją jest zaangażowany dla wielu inicjatyw realizowanych - służących szczególnie społeczeństwu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jak i międzynarodowej promocji Polski a w tym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W dowód uznania za aktywność i oceniany dorobek w regionie został wyróżniony ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO (2006) , MEDALEM ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI DLA MIASTA GIŻYCKO (2015), TYTUŁEM I STATUETKĄ OSOBOWOŚĆ ROKU 2015 WARMII I MAZUR oraz ostatnio (X.2022) został uhonorowany tytułem ZASŁUŻONY DLA POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO i okolicznościową STATUETKĄ.
A więc ma swoje istotne dokonania, jest animatorem i kreatorem działań na rzecz utrzymywania stałej przyjaznej współpracy ze Stowarzyszeniem Weteranów Lotnictwa ze Szwecji (które znakomicie promuje atrakcje Warmii i Mazur w Szwecji), Kaunas Aeroklubas i Mariampole Aeroklubas z Litwy (organizując wspólne inicjatywy), z Aeroklubem w Gwardijsku (Obwód Kaliningradzki) oraz lotniczym środowiskiem Czech – co bardzo dobrze służy postrzeganiu naszych inicjatyw na forum wymienionych narodowości.
Stanisław w swych pomysłach i inicjatywach jest nie do zatrzymania o czym świadczy ostatnia inicjatywa utworzenia stowarzyszenia pn. GIŻYCKO-MIASTO MARZEŃ XXI WIEKU , które w trosce o dzieci i wnuki mieszkańców ma zająć się wizją miasta za 30,50,70 lat .
Więcej o tej inicjatywie na www.gizycko-miastomarzen.pl
Wiesław Pietrzak
10.01. 2023 r.
Posiadane ordery - odznaczenia:
Posiadane wyróżnienia, odznaki: